Aliancia a jej referendum

Autor: Ivan Kmeťo | 9.9.2014 o 18:32 | (upravené 9.9.2014 o 18:43) Karma článku: 5,64 | Prečítané:  833x

Aliancia za rodinu a referendum o ochrane rodiny sú v posledných dňoch horúce témy, ktoré plodia hlavne tvrdé výmeny názorov v internetových diskusiách, pripomínajúce skôr krvavý boj gladiátorov na život a na smrť. Rád by som prilial málo svojho benzínu do ohňa, ktorý je možno v niečom iný.

Referendum o ochrane rodiny pozostáva zo štyroch bodov a už len po ich prečítaní som nebol schopný zamietnuť to referendum ako celok. Hovorím konkrétne o poslednom – štvrtom bode.

„4. Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho  správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samé nesúhlasia s obsahom vyučovania?“

Aj keď ja osobne by som nemal problém s účasťou na hodinách v oblasti sexuálneho správania alebo eutanázie, dokážem pochopiť, že niektorí rodičia a možno aj ich deti by boli proti. Nemusí sa to týkať iba nábožensky založených rodín. Ak by bola povolená adopcia detí homosexuálnym párom, verím, že niektoré páry by tiež mohli mať námietky voči sexuálnej výchove a hodinám o eutanázii. Tento bod je jediným zo všetkých bodov referenda, s ktorým by som súhlasil, ale určite nie v takej podobe ako ho prezentuje Aliancia za rodinu, kde „používanie kondómov a hormonálnej antikoncepcie“ je vnímané ako absolútne negatívum.

Čo ma veľmi trápi sú predovšetkým diskusie o tomto probléme. Ak vynechám vulgarizmy a inzultácie, tak ma zaráža hlavne tá jednotvárnosť. Často čítam o tom, ako je bozkávanie gayov nechutné, že gayovia ohrozujú heterosexuálov, že by im nemalo byť zverené dieťa do starostlivosti. Potom mi desať ľudí vysvetľuje, že homosexuálne páry nemôžu byť uznané ako rodina, lebo nedokážu splodiť potomstvo. Nerád by som sa s nimi hádal cez komentáre, tak to zhrniem tu.

V prvom rade by som prestal hovoriť iba o gayoch či celkovo o homosexuálnych pároch. Chcel by som sa dozvedieť od samotnej Aliancie za rodinu, čo robiť napríklad v prípade ľudí označujúcich sa ako Genderqueer, kde by sa dala zaradiť aj transsexualita. Nemožno tvrdiť, že títo ľudia jednoducho na Slovensku nie sú. Ak jedinec, ktorý sa síce narodí ako muž, ale identifikuje sa ako žena chce utvoriť pár s druhým mužom, tak bude chránený ústavným zákonom v takom znení ako to chce Aliancia za rodinu alebo nebude? V druhom rade, čo robiť v prípadoch, keď muž a žena nedokážu alebo nechcú splodiť dieťa? Mali by aj oni byť vytlačený na okraj spoločnosti ako v prípade neheterosexuálov?

Ja ako heterosexuál sa necítim byť v žiadnom smere ohrozený ľuďmi inej sexuálnej orientácie či identity. Nedokážem pochopiť, prečo by sme ich mali definitívne spoločensky odpísať už teraz, keď sú im odobraté práva na utvorenie manželských zväzkov a adopciu detí. Referendum o ochrane rodiny vnímam ako skok presne opačným smerom – smerom k intolerancii a fóbii. Na druhej strane, aj keď samotné referendum je už v princípe zlé, nezamietam ho ešte kôli jednej veci. Aliancia za rodinu ním nastolila konečne dôležitú otázku, aký je a bude postoj občanov Slovenska v otázke neheterosexuálnych párov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.


Už ste čítali?